Zmiany w zakresie przenoszenia przez Radę Ministrów wydatków budżetu państwa w związku z koniecznością przeciwdziałania skutkom COVID-19

Michalina Duda-Hyz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska
https://orcid.org/0000-0001-7058-3481


Abstrakt

W artykule przedstawiono i poddano analizie zmiany w zakresie przepisów dotyczących doko­nywania przez Radę Ministrów przeniesień wydatków budżetowych, które zostały wprowadzone w związku z koniecznością przeciwdziałania skutkom COVID-19. W pierwszej części opracowania omówiono regulację upoważniającą do zastosowania tego instrumentu w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. W drugiej zaś analizie poddano przepisy dotyczące przenoszenia wydatków budżetowych w przypadku uruchomienia programu mobilizacji gospodarki. Badania prowadzą do konkluzji, iż wprowadzo­ne zmiany w znaczący sposób poszerzają zakres luzu decyzyjnego egzekutywy w sferze wykonywania budże­tu państwa, co może rodzić wątpliwości w świetle konstytucyjnej zasady wyłączności władzy ustawodawczej w kształtowaniu dochodów i wydatków państwa

 

Słowa kluczowe:

budżet państwa, wykonywanie budżetu państwa, przenoszenie wydatków budżetowych, stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii, program mobilizacji gospodarki

Banaszak B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.

Borodo A., Konstrukcja prawna ustawy budżetowej, Toruń 2017.

Brzeziński M., Stany nadzwyczajne w polskich konstytucjach, Warszawa 2007.

Chojna-Duch E., Polskie prawo finansowe. Finanse publiczne, Warszawa 2007.

Dębowska-Romanowska T., Charakter i klasyfikacja tzw. wydatków sztywnych a granice swobody politycznej władz państwa, w: Uwarunkowania i bariery w procesie naprawy finansów publicznych, red. J. Głuchowski, A. Pomorska, J. Szołno-Koguc, Lublin 2007.

Dębowska-Romanowska T., Charakter prawny ustawy budżetowej – nowe pytania czy nowe odpowiedzi na stare pytania?, w: Nauka finansów publicznych i prawa finansowego w Polsce. Dorobek i kierunki rozwoju, red. J. Głuchowski, C. Kosikowski, J. Szołno-Koguc, Lublin 2008

Duda M., w: Ustawa o finansach publicznych. Komentarz, red. P. Smoleń, Warszawa 2014.

Gąsiorek K., Klasyfikacja budżetowa 2018, Warszawa 2018.

Kosiński E., Procedura budżetowa a deficyt. Zagadnienia prawne na tle porównawczym, Warszawa 2001.

Krakała A., Stan zagrożenia epidemicznego oraz stan epidemii na tle stanu klęski żywiołowej, w: Problemy bezpieczeństwa państwa. Wybrane aspekty, red. M. Chrabkowski, C. Tatarczuk, J. Tomaszewski, W. Wosek, Gdynia 2018.

Kurowski L., Wstęp do nauki prawa finansowego, Warszawa 1976.

Kurzępa E., Stany nadzwyczajne w polskim porządku prawnym, Warszawa 2017.

Miemiec M., Stany nadzwyczajne (stan wojenny, stan wyjątkowy, stan klęski żywiołowej) w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Przegląd Prawa i Administracji 2016, t. 106.

Nalepa T., Modelowe rozwiązania w zakresie finansowania zadań utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do realizacji prac wynikających z PMG, Wiedza Obronna 2011, nr 2.

Nalepa T., Nakładanie zadań wynikających z programu mobilizacji gospodarki na przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, Wiedza Obronna 2013, nr 4.

Nawrot M.M., Rola programu mobilizacji gospodarki oraz systemu rezerw państwowych w przygotowaniach obronnych państwa, Zeszyt Problemowy TWO 2011, nr 1.

Owsiak S., Finanse publiczne. Teoria i praktyka, Warszawa 2005.

Prokop K., Stany nadzwyczajne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Białystok 2005.

Steinborn S., w: Konstytucja RP, t. 2. Komentarz do art. 87–243, red. M. Safjan, L. Bosek, 2016 [baza danych Legalis].

Stepaniuk K.M., Zagadnienie zmian w wydatkach budżetu państwa w trakcie jego realizacji w świetle ustawy o finansach publicznych, w: Finanse publiczne, red. A. Pomorska, Lublin 2006.

Szczurowski B., w: Konstytucja RP, t. 2. Komentarz do art. 87–243, red. M. Safjan, L. Bosek, 2016 [baza danych Legalis].

Szmulik B., Szymanek J., O możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w kontekście epidemii koronawirusa, Przegląd Legislacyjny 2020, t. 27, nr 1.

Zubik M., Budżet państwa w polskim prawie konstytucyjnym, Warszawa 2001.

Pobierz

Opublikowane
01-07-2021


Duda-Hyz, M. (2021). Zmiany w zakresie przenoszenia przez Radę Ministrów wydatków budżetu państwa w związku z koniecznością przeciwdziałania skutkom COVID-19. Studia Prawnicze KUL, (1), 57–73. https://doi.org/10.31743/sp.10353

Michalina Duda-Hyz  dudami@kul.lublin.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II https://orcid.org/0000-0001-7058-3481



Licencja

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.