W kierunku ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej – Polska wobec standardów ZEKS w zakresie ochrony trwałości stosunku pracy

Agata Ludera-Ruszel

Uniwersytet Rzeszowski , Polska
https://orcid.org/0000-0003-4433-5884


Abstrakt

Niniejszy artykuł koncentruje się na ocenie zgodności krajowych regulacji prawa pracy ze standardami ochrony trwałości stosunku pracy wynikającymi z art. 24 Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS). Asumptem do podjęcia niniejszych rozważań jest kwestia ratyfikacji ZEKS przez Polskę, która powróciła do dyskursu publicznego po raz kolejny od momentu jej podpisania w dniu 25 października 2005 r. Przyjęcie ZEKS związane było z dążeniem do aktualizacji i dostosowania Europejskiej Karty Społecznej do zmian w dziedzinie stosunków społecznych i gospodarczych. Jednym z „nowych” praw uznanych w ZEKS jest prawo pracowników do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem z pracy, które wraz z pozostałymi prawami zawartymi w Karcie zalicza się do podstawowych praw socjalnych.

Słowa kluczowe:

Europejska Karta Społeczna, Zrewidowana Europejska Karta Społeczna, ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy

Boruta I., W sprawie przyszłości prawa pracy, Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2005, nr 4.

Caruso B., The Future of Labour Law: Traditional Models of Social Protection and a New Constitution of Social Rights, I Working Papers, Centro studi di Diritto del Lavoro Europeo „Massimo D’Antona”, 2002.

Churchill R.R., Khaliq U., The Collective Complaints System of the European Social Charter: An Effective Mechanism for Ensuring Compliance with Economic and Social Rights?, Economic Journal of International Law 2004, t. 15, nr 3.

Dorobek Rady Europy w zakresie kształtowania i ochrony praw społecznych. W kierunku powszechnej ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej, red. A.M. Świątkowski, Warszawa 2005.

Dral A., Powszechna ochrona trwałości stosunku pracy. Tendencje zmian, Kraków 2009.

Evju S., The European Social Charter – Instruments and procedures, Nordic Journal of Human Rights 2007, t. 25, nr 1.

Globalization and the Future of Labour Law, red. J.D.R. Craig, S.M. Lynk, Cambridge 2011.

Gomien D., Harris D., Zwaak L., Law and Practice of the European Convention on Human Rights and the European Social Charter, Strasbourg 1996.

https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/pomoc-spoleczna/art,4326, podpisanie-zrewidowanej-europejskiej-karty-spolecznej.html [dostęp: 26.09.2018 r.].

Jaśkowski K., Maniewska E., Komentarz aktualizowany do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.98.21.94), 2020 [wyd. el. LEX].

Kodeks pracy. Komentarz, red. L. Florek, Warszawa 2011 [wyd. el. LEX].

Kodeks pracy z komentarzem, red. U. Jackowiak, Warszawa 2012 [wyd. el. LEX].

Liszcz T., Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy wobec pracownika, Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2009, nr 1.

Liszcz T., Prawo pracy, Warszawa 2016.

Maciejewska J., Kontrola wykonywania przez państwa międzynarodowych zobowiązań w sferze społecznych praw człowieka – doświadczenia Europejskiej Karty Społecznej, Studia z Zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej 2006, t. 13.

Muszalski W., Przyszłość prawa pracy, Praca i Zabezpieczenie Społeczne, nr 7. Prawo pracy, red. K.W. Baran, Kraków 2005.

Rycak A., Powszechna ochrona trwałości stosunku pracy, Warszawa 2013.

System prawa pracy, t. 2. Indywidualne prawo pracy. Część ogólna, red. G. Goździewicz, Warszawa 2017.

System prawa pracy, t. 4. Procesowe prawo pracy, red. K.W. Baran, Warszawa 2016.

Świątkowski A.M., The right to fair remuneration: European standards, Vilniaus universiteto leidykla mokslo darbai. Teisė 2011, nr 79.

Wagner B., Umowa o pracę na czas określony jako podstawa zatrudnienia terminowego, Przegląd Sądowy 2009, nr 11-12.

Współczesne problemy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, red. L. Florek, Ł. Pisarczyk, Warszawa 2011.

Zarys systemu prawa pracy, t. 1. Część ogólna prawa pracy, red. K.W. Baran, Warszawa 2010.

Pobierz

Opublikowane
18-02-2021


Ludera-Ruszel, A. (2021). W kierunku ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej – Polska wobec standardów ZEKS w zakresie ochrony trwałości stosunku pracy. Studia Prawnicze KUL, (1), 245–267. https://doi.org/10.31743/sp.10636

Agata Ludera-Ruszel  aruszel@ur.edu.pl
Uniwersytet Rzeszowski https://orcid.org/0000-0003-4433-5884



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.