Wybrane aspekty postępowania w sprawie ustalania i nakładania korekt finansowych w związku z nieprawidłowościami związanymi z udzielaniem zamówień w perspektywie finansowej na lata 2021–2027
Przemysław Krzykowski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie , Polskahttps://orcid.org/0000-0002-3092-1105
Abstrakt
Artykuł stanowi analizę unormowań prawnych na poziomie UE oraz prawa krajowego obowiązujących w perspektywie finansowej lat 2021–2027, dotyczących ustalania i nakładania korekt finansowych. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: czy obecny ustawowy mechanizm podejmowania przez instytucję udzielającą dofinansowania działań korygujących, w którym w sposób istotny różnicuje się prawa procesowe beneficjentów ze względu na czas, w którym doszło do stwierdzenia wystąpienia nieprawidłowości indywidulnej (przed lub po zatwierdzeniu wniosku o płatność), jest uzasadniony i spełnia podstawowe kryteria sprawiedliwości proceduralnej. W konkluzji opowiedziano się za potrzebą udoskonalenia obecnych rozwiązań prawnych.
Słowa kluczowe:
fundusze unijne, korekta finansowa, prawo obywatprawo obywatela do rzetelnej proceduryBibliografia
Balkowska K., Bonecka M., Nowe wytyczne dotyczące sposobu korygowania nieprawidłowości w realizacji projektów z funduszy unijnych na lata 2021–2027, https://crido.pl/blog-business/nowe-wytyczne-dotyczace-sposobu-korygowania-nieprawidlowosci-w-realizacji projektow-z-funduszy-unijnych-na-lata-2021-2027/ [dostęp: 4.07.2024 r.].
Bernatt M., Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji, Warszawa 2011.
Dzierżanowski W., Korekty finansowe jako element systemu kontroli wydatkowania środków europejskich, Zamówienia Publiczne. Doradca 2011, nr 10.
Fill W., Problematyka charakteru prawnego korekty finansowej nakładanej w wyniku nieprawidłowego wykorzystywania środków europejskich, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego 2024, nr 1.
Gliniecka J., Zasada racjonalnego wydatkowania środków publicznych, Gdańskie Studia Prawnicze 2012, nr 1.
Karwatowicz G., Wykładnia definicji legalnej nieprawidłowości w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-406/14 – pytanie prejudycjalne WSA w Warszawie, Rocznik Administracji Publicznej 2021, nr 7. (Crossref)
Kmieciak Z., Idea sprawiedliwości proceduralnej w prawie administracyjnym (założenia teoretyczne i doświadczenia praktyki), Państwo i Prawo 1994, z. 10.
Kmieciak Z., Rec.: M. Bernatt, Sprawiedliwość proceduralna w postępowaniu przed organem ochrony konkurencji, Warszawa 2011, Państwo i Prawo 2012, z. 7.
Krzykowski P., Korekta finansowa nakładana za nieprawidłowości związane z wykorzystanym środków unijnych – kara umowna czy sankcja administracyjna?, w: Bariery, wyzwania i perspektywy przekształceń samorządu terytorialnego w Polsce, red. S. Sagan, M. Sitek, Józefów 2016.
Krzykowski P., Nieprawidłowości przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych w perspektywie finansowej 2014‒2020, Olsztyn 2016.
Krzykowski P., Specyfika sądowej kontroli decyzji w sprawach zwrotu przyznanego dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021–2027, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego 2023, nr 3.
Łacny J., Korekty finansowe nakładane na instytucje zamawiające za naruszenia prawa zamówień publicznych. Glosa do wyroku TS: z dnia 26 maja 2016 r., C-260/14 i C-261/14, oraz z dnia 14 lipca 2016 r., C-406/14, Europejski Przegląd Sądowy 2017, nr 9.
Łacny J., Korekty finansowe nakładane na państwa członkowskie UE, Kontrola Państwowa 2015, nr 1.
Misztal-Konecka J., O obowiązywaniu zasady kontradyktoryjności w postępowaniu nieprocesowym: przyczynek do dyskusji, Zeszyty Prawnicze 2016, nr 16.3. (Crossref)
Ostojski P., Sprawiedliwość proceduralna według ReNEUAL Modelu Kodeksu postępowania administracyjnego Unii Europejskiej, Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 2017, t. 79, nr 1. (Crossref)
Piwowarczyk A., Wdrażanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w procedurach Prawa zamówień publicznych, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 2019, nr 11. (Crossref)
Ropka E., Korekty finansowe w zamówieniach publicznych, Zamówienia Publiczne. Doradca 2023, nr 12.
Snarski S.J., Martyniuk M., Zasady weryfikacji i efekty wymierzania korekt finansowych beneficjentom w związku z udzielaniem zamówień publicznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014–2020, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 2021, nr 6. (Crossref)
Szewczyk E., Szewczyk M., Charakter prawny korekt finansowych oraz decyzji określających kwoty dofinansowania przypadające do zwrotu, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego 2014, nr 6.
Węgrzynowski Ł., Wierzycielska kara umowna, Przegląd Sądowy 2022, nr 6.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie https://orcid.org/0000-0002-3092-1105
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.
Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:
a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;
c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.