Odpady komunalne powstające na nieruchomościach niezamieszkałych. Problematyka prawna

Sławomir Dudzik

Uniwersytet Jagielloński , Polska

Ewelina Rumak

Uniwersytet Jagielloński , Polska


Abstrakt

Celem artykułu jest określenie granic pojęcia prawnego „odpady komunalne” w odniesieniu do odpadów powstających na nieruchomościach niezamieszkałych, tj. poza gospodarstwami domowymi. Wyznaczenie tych granic ma istotne znaczenie dla zadań i kompetencji gmin w zakresie gospodarki odpadami. Determinuje m.in. zakres przedmiotowy aktów prawa miejscowego w sprawie odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, a w konsekwencji także zakres organizowanych w tej sferze przez organy gminy przetargów. Autorzy opowiadają się za szerokim ujęciem analizowanego pojęcia, uzasadnionym zarówno brzmieniem odnośnych przepisów, jak i wymogami efektywnej gospodarki odpadami, za którą odpowiedzialność ponosi gmina. Zagadnienie stanowiące przedmiot artykułu jest analizowane z uwzględnieniem zarówno polskich, jak i unijnych regulacji prawnych oraz orzecznictwa.

Słowa kluczowe:

odpady komunalne, gospodarka odpadami, nieruchomości niezamieszkałe

Albin A., Gmina w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, Wrocław 2018 [wyd. el. E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa], http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/92241/Gmina_w_systemie_go­spodarowania_odpadami_komunalnymi.pdf [dostęp: 17.02.2020 r.].

Antonioli B., A. Massaruto, The Municipal Waste Management Sector in Europe: Shifting Boundaries Between Public Service and the Market, Annals of Public and Cooperative Economics 2012, t. 83, nr 4.

Bandarzewski K., P. Chmielnicki, B. Dziadkiewicz, Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Komentarz, Warszawa 2007.

Barczak A., Zadania o charakterze bezpośrednio wykonawczym, w: A. Barczak, E. Ko­walewska, Zadania samorządu terytorialnego w ochronie środowiska. Aspekty ma­terialne i finansowe, Warszawa 2015.
Bukowski Z., Prawo gospodarki odpadami, Poznań 2014.

Edwards V., A Review of the Court of Justice’s Case Law in Relation to Waste and En­vironmental Impact Assessment: 1992-2011, Journal of Environmental Law 2013, t. 25, nr 3.

Goździńska A., System gospodarowania odpadami komunalnymi, Samorząd Teryto­rialny 2009, nr 3.

Haładyj A., Luki konstrukcyjne w prawie ochrony środowiska – wykładnia i stosowanie, Studia Prawnicze KUL 2018, nr 3.

Jerzmański J., Charakter prawny listy odpadów, Ochrona Środowiska. Prawo i Poli­tyka 2001, nr 2.

Jerzmański J., Odpady komunalne – definicje, Przegląd Komunalny 2006, nr 8.

Jerzmański J., M. Górski, Pojęcia „odpady”, „odpady komunalne”, w: Prawne i organi­zacyjne obowiązki gmin w postępowaniu z odpadami komunalnymi, red. M. Górski, K. Nowacki, Wrocław 2012.

Jezierska-Markocka A., M. Markocki, Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Komentarz, Warszawa 2017 [wyd. el. C.H. Beck].

Korzeniowski P., Model prawny systemu gospodarki odpadami. Studium administra­cyjno-prawne, Łódź 2014.

Kropiewnicka M., Zasady odbioru i gospodarowania odpadami komunalnymi na grun­cie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Przegląd Prawa Ochrony Środowiska 2012, nr 4.

Modrzejewski A.K., Odpady komunalne zmieszane czy zbierane selektywnie?, Prze­gląd Prawa Publicznego 2014, nr 4.

Mostowska A., Ł. Budziński, J. Wilczyńska, Ustawa o odpadach. Komentarz, red. A. Mostowska, Warszawa 2014 [wyd. el. C.H. Beck].

Nowacki K., M. Górski, Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego i jej zadania, w: Prawne i organizacyjne obowiązki gmin w postępowaniu z odpadami komunalnymi, red. M. Górski, K. Nowacki, Wrocław 2012.

Radecki W., Ustawa o odpadach. Komentarz, Warszawa 2016 [wyd. el. Wolters Klu­wer].

Toruński J., Zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w Polsce, Zeszyty Na­ukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Seria: Administracja i Zarządzanie 2010, nr 87.

Wasilewski A., Podstawowe zasady gospodarki odpadami, Europejski Przegląd Sądo­wy 2008, nr 8.

Zębek E., Zasady gospodarki odpadami w ujęciu prawnym i środowiskowym, Olsztyn 2018.

Zębek E.M., M. Raczkowski, Prawne i techniczne aspekty gospodarowania odpadami komunalnymi, Przegląd Prawa Ochrony Środowiska 2014, nr 3.
Pobierz

Opublikowane
30-09-2019


Dudzik, S., & Rumak, E. (2019). Odpady komunalne powstające na nieruchomościach niezamieszkałych. Problematyka prawna. Studia Prawnicze KUL, (3), 69–90. https://doi.org/10.31743/sp.8891

Sławomir Dudzik 
Uniwersytet Jagielloński
Ewelina Rumak 
Uniwersytet Jagielloński



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Autor oświadcza, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw osobistych lub majątkowych osób trzecich oraz, że jego prawa autorskie do utworu nie są ograniczone w zakresie objętym umową podpisywaną z Wydawcą.

Autor publikacji przenosi nieodpłatnie na Wydawcę autorskie prawa majątkowe do składanego do publikacji Utworu (artykułu) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na następujących polach eksploatacji:

a) wytwarzanie, utrwalanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

b) wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu, oraz rozpowszechnianie w postaci otwartego dostępu, zgodnie z treścią licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowa (zwanej również jako CC BY), dostępnej pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl;

c) włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;

d) opublikowanie na stronie internetowej czasopisma, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, oraz publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

e) wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu lub innej sieci.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu następuje nieodpłatnie, z chwilą podpisania umowy.