Oczekiwanie zmian w doktrynie moralnej Kościoła katolickiego wśród maturzystów puławskich
Janusz Mariański
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie , PolskaAbstrakt
Spośród wielu oczekiwań wobec Kościoła katolickiego wybieramy do naszych analiz socjologicznych tylko kwestie związane z moralnością małżeńską i rodzinną, a więc stosowanie środków antykoncepcyjnych, przerywanie ciąży, rozwody, stosunek do osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Wszystkie wymienione problemy – ogólnie rzecz biorąc - dotyczą interakcji między instytucją kościelną i ludzką świadomością, a stosowane wskaźniki empiryczne odnoszą się zarówno do poparcia bezpośredniego jak i pośredniego, wyraźnego i niewyraźnego, szczegółowego i ogólnego. Rozważania te poprzedzi krótka analiza socjologiczna postaw maturzystów puławskich wobec wybranych katolickich norm moralności małżeńsko-rodzinnej. Znaczna niezależność i postulowana liberalizacja stanowiska Kościoła zaznacza się w odniesieniu do moralności małżeńsko-rodzinnej. W 2016 roku tylko 14,7% ankietowanych maturzystów popierało w zdecydowany lub umiarkowany sposób pogląd, że Kościół katolicki powinien przeciwstawiać się stosowaniu środków antykoncepcyjnych, 34,6% – że Kościół nie powinien ustępować w potępianiu przerywania ciąży, 22,7% – że nie powinien liberalizować swojego stanowiska w sprawie rozwodów i 16,7% – że nie powinien dopuścić do komunii św. osoby żyjące w związkach małżeńskich niesakramentalnych.
Słowa kluczowe:
oczekiwanie zmian, Kościół katolicki, doktryna moralna, maturzyściBibliografia
Aronson E. (1995), Człowiek istota społeczna, tł. J. Radzicki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Biernat T. (2009), Małżeństwo i rodzina w opiniach młodych Polaków, Niemców i Hiszpanów, „Kultura i Edukacja”, nr 2, s. 71-87.
Góralski W. (2016), Sprawiedliwość czy miłosierdzie? Problem Komunii Świętej katolików rozwiedzionych i żyjących w małżeństwie cywilnym, Płocki Instytut Wydawniczy, Płock.
Górny A. (2010), Religia i rodzina jako fundamenty świata wartości współczesnej młodzieży śląskiej, w: Młodzi w społeczeństwie zmiany. Studia polsko-ukraińskie, red. M. Sroczyńska, J. Paczkowski, Wyższa Szkoła Umiejętności, Kielce, s. 269-286.
Kozak J. (2014), Dzieci postmoderny? Studium socjologiczne nad religijnością studentów, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz.
Mariański J. (2012), Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży maturalnej – stabilność i zmiana, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
Olechnicki K., Załęcki P. (2002), Słownik socjologiczny, Wydawnictwo Graffit BC, Toruń.
Roguska B. (2015), Oczekiwane zmiany w nauczaniu Kościoła, „Komunikat z badań CBOS”, nr 32.
Rojewska E. (2018), Młodzież wobec seksualności. Raport z badań, w: Młodzi. Przeciw czemu się buntują? Czego pragną? Co budują?, red. Ł. Kwadrans, E. Sowa-Behtane, B. Stańkowski, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie, Kraków, s. 123-136.
Rola M. (2016), Wartości moralne w świadomości maturzystów lubelskich. Studium socjologiczne, Wydawca i druk Drukarnia Standruk, Lublin.
Sroczyńska M. (2018), Delegitymizacja religijnego wymiaru intymności małżeńsko-rodzinnej w ocenie młodzieży studiującej, w: Między konstrukcją a dekonstrukcją uniwersum znaczeń. Badania religijności młodzieży akademickiej w latach 1988-1998-2005-2017, red. S. H. Zaręba, M. Zarzecki, Warszawskie Wydawnictwo Socjologiczne, Warszawa, s. 87-113.
Szauer R. (2013), Wpływ stylu życia na religijność młodzieży. Analiza socjologiczna, w: Religia i Kościół w świadomości katolików świeckich w Polsce i w Niemczech. Kontynuacja czy zmiana nastawienia?, red. J. Baniak, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, s. 89-104.
Tułowiecki D. (2012), Bez Boga, Kościoła i zasad? Studium socjologiczne nad religijnością młodzieży, Wydawnictwo PETRUS, Kraków.
Zaręba S. H. (2009), Identyfikacje religijne i moralne uczniów i studentów w Polsce, „Collectanea Theologica”, nr 2, s. 165-195.
Zemło M. (2017), Moralność małżeńsko-rodzinna w opinii uczniów szkół ponadpodstawowych, „Zeszyty Naukowe WSNS”, nr 1, s. 11-30.
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.