CEL I ZAKRES TEMATYCZNY CZASOPISMA

Review of European and Comparative Law jest czasopismem naukowym wydawanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, prowadzonym na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Zgodnie z nazwą periodyku, zamysłem redaktorów jest prezentowanie instytucji prawnych w perspektywie europejskiej i komparatystycznej. Review of European and Comparative Law stanowi forum wymiany poglądów z zakresu prawa porównawczego systemów prawnych państw europejskich oraz Polski w szerszym, międzynarodowym kontekście, umożliwiając Autorom, Recenzentom i Czytelnikom polemikę na temat współczesnych zagadnień prawnych.

Celem czasopisma jest upowszechnianie wyników badań naukowych prowadzonych w instytucjach krajowych i zagranicznych, a także prezentowanie polskiego dorobku naukowego za granicą. Review of European and Comparative Law jest recenzowanym, w pełni dostępnym online w formule Diamond Open Access kwartalnikiem, w którym publikowane są materiały naukowe (artykuły, glosy, recenzje) w języku angielskim, autorstwa polskich i zagranicznych naukowców, obejmujące zagadnienia prawa publicznego, prawa prywatnego i prywatnego międzynarodowego, prawa porównawczego, praw człowieka i prawa europejskiego.

Review of European and Comparative Law pełni funkcję mostu umożliwiającego wymianę poglądów Autorów z Europy Centralnej i Wschodniej z Autorami z innych regionów, zwłaszcza z Europy Zachodniej. Ma to ogromną wartość, ponieważ perspektywy naukowe, a także – co ma dla nauki prawa ogromną wartość – praktyczne, często są uzależnione od regionu pochodzenia Autorów. Wnosi to unikalne spojrzenia na kwestie prawne, które mogą być determinowane przez lokalne tradycje prawne, kulturowe, historyczne i społeczne.

Autorzy z Europy Centralnej i Wschodniej wnoszą do dyskursu prawniczego specyficzne doświadczenia związane z transformacją systemów prawnych i gospodarczych, integracją z Unią Europejską oraz adaptacją międzynarodowych norm prawnych do lokalnych realiów. Ich spojrzenie na prawo może różnić się od perspektyw zachodnich badaczy, co prowadzi do szerszej i bardziej wielowymiarowej debaty.

Dzięki tej synergii Review of European and Comparative Law promuje międzynarodową współpracę naukową, budując wzajemne zrozumienie i respektowanie różnorodności.

Czasopismo staje się platformą, na której różne głosy mogą być usłyszane i docenione. Zrozumienie różnic i podobieństw w podejściu do problemów prawnych pomaga tworzyć bardziej skuteczne rozwiązania prawne na poziomie międzynarodowym. Dzięki swojej międzynarodowej orientacji i otwartości na różnorodne perspektywy, Review of European and Comparative Law przyczynia się do tworzenia globalnej społeczności prawniczej, wzmacniając rozwój prawa jako dyscypliny nauki i jednocześnie praktyki na całym świecie.