Status prawny i faktyczny muzułmańskich związków wyznaniowych w Polsce

Rafał Kaczmarczyk

Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski, , Polska
https://orcid.org/0000-0002-7959-9356


Abstrakt

Niniejszy artykuł został poświęcony przedstawieniu statusu prawnego i faktycznego muzułmańskich związków wyznaniowych, istniejących obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej. Owa swoista panorama jeden po drugim omawia związki wyznaniowe stricte muzułmańskie, ale i te, które z islamem są związane lub z islamu się wywodzą. W pierwszej kolejności została podjęta próba rekonstrukcji statusu prawnego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Następnie wskazano na ten aspekt w odniesieniu do Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej, Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt, Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya, Zachodniego Zakonu Sufi w Polsce, Wiary Baháʼi oraz Ligi Muzułmańskiej w RP w kolejności ich wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. W artykule zasygnalizowane także zostały kwestie liczebności związków, ich zasięgu działania, powiązania z organizacjami zagranicznymi i elementy ich statusu majątkowego. Wszystko to służy wskazaniu, iż związki te są równouprawnione, co nie zmienia faktu, że ich możliwości realizacji swoich celów statutowych są zróżnicowane. Niemniej artykuł ma charakter przyczynkowy i winien stanowić inspirację do dalszych, pogłębionych badań w kierunkach w nim powziętych.

Słowa kluczowe:

muzułmańskie gminy wyznaniowe w Polsce, Islam, prawo wewnętrzne nierzymskokatolickich związków wyznaniowych, status prawny i faktyczny, równouprawnienie, zasada równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych, kościoły i związki wyznaniowe, relacje państwo-kościół, prawo wyznaniowe

Borecki, Paweł. „Prawodawstwo wyznaniowe z okresu II Rzeczypospolitej we współczesnym polskim systemie prawnym”. Studia Prawa Publicznego 4 (2014): 61–81.

Borecki, Paweł. „Zakaz dyskryminacji ze względu na wyznanie lub światopogląd w prawie polskim”. Studia z Prawa Wyznaniowego 18 (2015): 135–200.

Borecki, Paweł, Czesław Janik. Prawo wewnętrzne nierzymskokatolickich związków wyznaniowych w Polsce – wybór aktów prawnych. Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa, 2012.

Brożyniak, Ryszard, Małgorzata Winiarczyk–Kossakowska. Mniejszości wyznaniowe w Polsce. Prawo wewnętrzne [statutowe]. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2014.

Ciecieląg, Paweł. Wyznania religijne w Polsce 2012–2014. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2016.

Danecki, Janusz. Podstawowe wiadomości o islamie. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2007.

Wysoczański, Wiktor. Prawo wewnętrzne Kościołów i wyznań nierzymskokatolickich w PRL, Warszawa: Zakład Wydawniczy Odrodzenie, 1971.

Wysoczański, Wiktor, Michał Pietrzak. Prawo wewnętrzne kościołów i związków wyznaniowych nierzymskokatolickich w Polsce. Warszawa: Chrześcijańska Akademia Teologiczna, 1997.

Pobierz

Opublikowane
15-12-2016


Kaczmarczyk, R. (2016). Status prawny i faktyczny muzułmańskich związków wyznaniowych w Polsce. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 19, 263–287. https://doi.org/10.31743/spw.135

Rafał Kaczmarczyk  r.kaczmarczyk@wpia.uw.edu.pl
Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski,

Mgr, doktorant w Katedrze Prawa Wyznaniowego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa

https://orcid.org/0000-0002-7959-9356



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).