Religie w przestrzeni publicznej Francji, wczoraj i dziś

Christine Mengès-Le Pape

Université Toulouse 1 Capitole , Francja


Abstrakt

Pytania dotyczące obecności religii w przestrzeni publicznej Francji należą dziś do szczególnie aktualnych. Wobec europejskiego kryzysu imigracyjnego nie można rezygnować z prób udzielenia odpowiedzi o adekwatność stosowanych dziś rozwiązań. Współcześnie realizowana we Francji koncepcja laickości wyjaśniana jest bowiem często z odwołaniem się do wymogów polityki integracji oraz potrzeb i nacisków różnych grup religijnych. Wobec dokonujących się zmian, postrzeganych często i nie bez podstaw jako zagrożenie dla porządku publicznego, należałoby rozpocząć od zrewidowania pojęć, często mylnie rozumianych, które od wejścia w życie ustawy z 9 grudnia 1905 roku określają obszary wytyczone dla religii. Dotycząca tych kwestii praca badawcza wymaga konfrontacji sytuacji historycznej ze współczesnością. Takie porównanie pozwala na uwypuklenie elementów stanowiących nowość, związanych ze zjawiskiem, które można określić jako wypaczanie świadomości społeczeństw świata zachodniego. W celu naświetlenia tej sytuacji należy wziąć również pod uwagę najistotniejsze różnice istniejące pomiędzy religiami, na których koncentrowali się twórcy unormowań z 1905 roku oraz tymi, które w Europie Zachodniej odgrywają dziś coraz większą rolę w konsekwencji ruchów migracyjnych. Należy przede wszystkim podkreślić małą adekwatność stosowania do nich tych samych reguł, które odnosi się do chrześcijaństwa. Przyjmują one bowiem często koncepcje teokratyczne i nie akceptują rozróżnienia sfery sacrum i profanum.

Słowa kluczowe:

Laickość, sekularyzacja, przestrzeń publiczna, integracja, pluralizm religijny, wolność sumienia i wyznania, religia w przestrzeni publicznej

Claude Durand-Prinborgne, La laïcité, éd. Dalloz, 2004.

Convictions philosophiques et religieuses et droits positifs, colloque national de Moncton, Bruxelles, éd. Bruylant, 2010.

Dominique Laszlo-Fenouillet, La conscience, Paris, LGDJ, 1993.

Laïcité et liberté religieuse. Recueil de textes et de jurisprudence, Paris, Les éditions des journaux officiels, 2011.

La laïcité, archives de philosophie du droit, Paris, éd Dalloz, mars 2005, t. 48.

Le pluralisme, archives de philosophie du droit, Paris, éd Dalloz, mars 2006, t. 49.

Liberté d’expression et liberté de communication, Les nouveaux cahiers du Conseil constitutionnel, Paris, éd. Dalloz, 2012, n°36.

Philippe Chiappini, Le droit et le sacré, Paris, éd. Dalloz, 2006.

Krzysztof Wojtyczek, « Les religions et le principe d’égalité », Revue européenne de droit public, 2005, n°1


Opublikowane
30-12-2015


Mengès-Le Pape, C. (2015). Les religions dans l’espace public en France, entre hier et aujourd’hui?. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 18, 5–21. https://doi.org/10.31743/spw.4874

Christine Mengès-Le Pape  Christine.menges-le-pape@ut-capitole.fr
Université Toulouse 1 Capitole

Université Toulouse 1 Capitole; 2, rue du Doyen-Gabriel-Marty, 31042 Toulouse cedex 09; République française




Licencja

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).