Stanowisko Świadków Jehowy wobec wybranych współczesnych procedur medycznych w świetle prawa polskiego

Katarzyna Krzysztofek

Uniwersytet Jagielloński , Polska
https://orcid.org/0000-0003-2579-1454


Abstrakt

Obecnie Świadkowie Jehowy w Polsce są zarejestrowanym związkiem wyznaniowym wpisanym pod numerem 34 do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Doktryna związku wyznaniowego Świadków Jehowy, oparta o dosłowne rozumienie słów Pisma Świętego, zobowiązuje członków tej grupy religijnej do przestrzegania licznych nakazów i zakazów, których część odnosi się do problematyki związanej z korzystaniem z usług medycznych. Dzisiejsze zasady postępowania wyznawców Jehowy określone przez Ciało Kierownicze (zasady te podlegały zmianom na przestrzeni czasu) obejmują w zakresie zagadnień medycznych przede wszystkim bezwzględny zakaz poddawania się przez członków zboru zabiegom transfuzji krwi pełnej, natomiast decyzja o poddaniu się przeszczepowi organu lub szpiku kostnego oraz szczepieniu została pozostawiona sumieniu każdego Świadka Jehowy, przy czym poddanie się takim zabiegom nie może spowodować wykluczenia z Organizacji Świadków Jehowy. Na tym tle pojawia się pytanie o postawę jaką winien przyjąć zarówno pacjent – Świadek Jehowy, jak i lekarz – Świadek Jehowy w odniesieniu do powyższych procedur medycznych.

Słowa kluczowe:

wolność religijna, wolność sumienia i wyznania, Świadkowie Jehowy, transfuzja krwi , transplantacja, szczepienia, klauzula sumienia, sprzeciw sumienia

Bagiński, Elizeusz. Siewcy kąkolu; historia i wierzenia Świadków Jehowy. Kraków: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 1998.

Bagiński, Elizeusz. Świadkowie Jehowy od wewnątrz. Kraków: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 1999.

Bagiński, Elizeusz. Świadkowie Jehowy; pochodzenie-historia-wierzenia. Kraków: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 1997.

Brzeziński, Tadeusz. Etyka lekarska Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002.

Elkowicz, Andrzej. Krótka historia zmian nauki Świadków Jehowy. Warszawa: Wydawnictwo Kompas II, 2004.

Kodeks karny, część szczególna; komentarz do art. 117-277 kodeksu karnego, t. II, red. Andrzej Zoll. Kraków, Kantor Wydawniczy Zakamycze, 2006.

Krzysztofek, Katarzyna. „Problematyka przeprowadzania zabiegów transfuzji krwi u świadków Jehowy w polskim porządku prawnym.” Przegląd Prawa Wyznaniowego 3 (2011): 51-68.

Nawrocka, Anna. Etos w zawodach medycznych. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2008.

Nawrot, Oktawian. „Klauzula sumienia w zawodach medycznych w świetle standardów Rady Europy.” Zeszyty Prawnicze Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu 3(35) (2012): 11-22.

Szeroczyńska, Małgorzata, Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka, i Tadeusz Wiwatowski. Zabiegi chirurgiczne u Świadków Jehowy; aspekty medyczne i prawne. Warszawa: Wydawnictwo Emu, 2001.

Waszczuk-Napiórkowska, Jolanta. „Opinia prawna dotycząca wolności sumienia w konstytucjach krajów Unii Europejskiej.” Zeszyty Prawnicze Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu 3 (35) (2012): 231-253.

Wróbel, Józef. Człowiek i medycyna. Teologicznomoralne podstawy ingerencji medycznych. Kraków 1999.

Zatyka, Elżbieta. Lekarski obowiązek udzielenia pomocy. Warszawa: Oficyna a Wolters Kluwer Business, 2011..

Zoll, Andrzej. Medycyna i prawo. O pewnych etyczno – prawnych dylematach związanych z zaniechaniem świadczeń medycznych, http://www.prawoimedycyna.pl/index.php?str=artykul&id=266 [dostęp: 24.09.2015]

Żaba, Czesław, Paweł Świderski, Zbigniew Żaba, Aneta Klimberg, i Zygmunt Przybylski. „Zgoda Świadków Jehowy na leczenie preparatami krwi – aspekty prawne i etyczne.” Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii LVII (2007): 138-143.

Żukowska, Katarzyna. Lekarz wobec transfuzji krwi u Świadków Jehowy, http://www.prawoimedycyna.pl/index.php?str=artykul&id=1047&PHPSESSID=0ff42733f81f3b45e0fe7bf55b756378, [dostęp: 24.09.2015]

Pobierz

Opublikowane
30-12-2015


Krzysztofek, K. (2015). Stanowisko Świadków Jehowy wobec wybranych współczesnych procedur medycznych w świetle prawa polskiego. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 18, 287–310. https://doi.org/10.31743/spw.5093

Katarzyna Krzysztofek  k.krzysztofek@uj.edu.pl
Uniwersytet Jagielloński

Dr, Zakład Prawa Kościelnego i Wyznaniowego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 9, 31-007 Kraków

https://orcid.org/0000-0003-2579-1454



Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).

Inne teksty tego samego autora