Geografia prześladowań chrześcijan w krajach islamskich

Henryk Misztal

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II , Polska


Abstrakt

Chrześcijanie są prześladowani na całym świecie nie wyłączając Europy i nie tylko w krajach islamskich, ale i w Indiach, Chinach, Korei czy Kolumbii. Ograniczenie tematu do krajów islamskich podyktowane jest faktem, że w tych krajach jest ono najbardziej drastyczne i krwawe. Badaniami objęto początek XXI w. Po analizie źródeł można sobie wyrobić pogląd na temat skali i zakresu geograficznego tych prześladowań. Najczęściej mają miejsce tam, gdzie islam ma swoje korzenie lub strefy wpływów. Od 2011 r. obserwuje się nasilenie prześladowań w krajach Azji Południowo-Zachodniej i krajach afrykańskich: Afganistanie, na Malediwach, w Somalii i Arabii Saudyjskiej, w Republice Środkowoafrykańskiej, RPA, Syrii, Pakistanie, Egipcie, Iraku, Somalii. Podobne tendencje wzrostowe prześladowań następują w innych krajach afrykańskich jak w Czadzie i Sudanie. Do Iraku i Syrii napływają dżihadyści z krajów Azji Południowo-Wschodniej jak Indonezja, Malezja i Australia. Także wielu wyznawców islamu z państw europejskich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania wyraża chęć przystąpienia do muzułmańskich ugrupowań zbrojnych. Zakres geograficzny prześladowań chrześcijan przez terroryzm islamski ciągle się poszerza a potęgi światowe zachowują prawie całkowite milczenie na temat tych aktów deptania praw człowieka. Czy ktoś na świecie zareaguje? Czy pozostaną tylko modlitwa i łzy? A może także dobrze zrobiłoby nagłośnianie problemu?

Słowa kluczowe:

dyskryminacja religijna, wolność religijna, wolność sumienia i wyznania, wolność sumienia i religii, prawa człowieka, prześladowanie, państwa islamskie, Chrześcijanie

Bar W., Wolność religijna w Dār al-Islām. Zagadnienia prawa wyznaniowego, Lublin 2003.

Chrześcijanie, w: Encyklopedia katolicka, t. 3, Lublin 1979.

Gerber D., Pozostały mi tylko łzy i modlitwa, Wyd. św. Wojciecha 2011.

Marshall P., Gilbert L., Shea N., Prześladowani. Przemoc wobec chrześcijan, tłum. R. Zajączkowski, Poznań 2014.

Messori V., Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog, wybór i opr. P. Słabek, Kraków 2001.

Nosowski J., Dżihad, w: Encyklopedia katolicka, t. 4, Lublin 1983.

Nossowski J., Sakowicz E., Islam, w: Encyklopedia katolicka, t. 7, Lublin 1997.

Piechowiak M., Wolność religijna – uwagi w kontekście Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 20 stycznia 2011 r. w: Urzeczywistnianie wolności przekonań religijnych i praw z niej wynikających, red. S.L. Stadniczeńko, S. Rabiej, Opole 2012.

Tworuscha M. i U., Islam. Mały słownik, Warszawa 2005.

Pobierz

Opublikowane
30-12-2014


Misztal, H. (2014). Geografia prześladowań chrześcijan w krajach islamskich. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 17, 91–110. https://doi.org/10.31743/spw.5112

Henryk Misztal  henryk.misztal@kul.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin




Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).