Związki wyznaniowe i jednostki samorządu terytorialnego jako podmioty współdziałające w wykonywaniu orzeczeń karnych

Jerzy Nikołajew

Uniwersytet Opolski , Polska
https://orcid.org/0000-0003-1505-9710


Abstrakt

Związki wyznaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego to podmioty współdziałające w wykonywaniu kar, środków karnych, kompensacyjnych, zabezpieczających, zapobiegawczych oraz przepadku. Można je również traktować w kategoriach organów społecznej kontroli nad wykonywaniem tych orzeczeń. Współdziałanie takich podmiotów uzyskało rangę dyrektywy ustawowej i służyć ma readaptacji społecznej skazanych i zapobieganiu przestępczości. W przypadku przedstawicieli związków wyznaniowych współdziałanie posiada także charakter wychowawczy i poprawczy.

Słowa kluczowe:

wykonywanie orzeczeń karnych, związki wyznaniowe, samorząd terytorialny, kodeks karny wykonawczy

Hołda, Zbigniew, Kazimierz Postulski. 2005. Kodeks karny wykonawczy. Komentarz. Gdańsk: Wydawnictwo Arche.

Kucyper, Krzysztof. 2013. „Instytucjonalne formy wsparcia w pomocy postpenitencjarnej”. Pedagogika 8: 55-64.

Łukaszewicz, Agata. 2006. „Ulgi i przywileje dla zatrudniania więźniów”. Rzeczpospolita z 11 kwietnia 2006.

Machel, Henryk. 2003. Więzienie jako instytucja karna i resocjalizacyjna. Gdańsk: Wydawnictwo Arche.

Marczak, Monika. 2008. „Przygotowanie do readaptacji osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych”. W: Kryminologiczne i penitencjarne aspekty wykonywania kary pozbawienia wolności, red. Małgorzata Kuć. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Niewiadomska, Iwona. 2007. Osobowościowe uwarunkowania skuteczności kary pozbawienia wolności. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Nikołajew, Jerzy. 2012a. „Kapelan więzienny jako mediator w postępowaniu karnym wykonawczym”. Studia Prawnicze KUL 3(51): 67-85.

Nikołajew, Jerzy. 2012b. Wolność sumienia i religii skazanych i tymczasowo aresztowanych. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Piasecki, Sylwester. 2007. „Praca socjalna w więzieniu”. W: Więziennictwo na początku XXI wieku. III Polski Kongres Penitencjarny, red. Teodor Bulenda, Wojciech Knap, Zbigniew Lasocik. Warszawa: Wydawnictwo IPSiR.

Postulski, Kazimierz. 2015. Kodeks karny wykonawczy. Komentarz. Warszawa: Wydawnictwo Wolters Kluwer.

Postulski, Kazimierz. 2010. „Udział sądowego kuratora dla dorosłych w postępowaniu przed sądem”, Probacja 1: 5-20.

Słobodzian, Beata. 2005. Współczesny system samorządu terytorialnego w Polsce. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.

Szymanowski, Teodor. 2004. Polityka karna i penitencjarna w Polsce w okresie przemian prawa karnego. Podstawowe problemy w świetle badań empirycznych. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Szypliński, Mieczysław. 2011. Organizacja, zadania i funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce. Toruń: Wydawnictwo Dom Organizatora.

Zieliński, Eugeniusz. 2004. Samorząd terytorialny w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo: Elipsa.

Pobierz

Opublikowane
30-12-2019


Nikołajew, J. (2019). Związki wyznaniowe i jednostki samorządu terytorialnego jako podmioty współdziałające w wykonywaniu orzeczeń karnych. Studia Z Prawa Wyznaniowego, 22, 173–189. https://doi.org/10.31743/spw.5484

Jerzy Nikołajew  jerzy-nikolajew@wp.pl
Uniwersytet Opolski

Dr hab., prof. UO, Katedra Nauk o Państwie i Prawie, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Opolski, ul. Katowicka 87a, 45-060 Opole

https://orcid.org/0000-0003-1505-9710



Licencja

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor publikacji przenosi na wydawcę autorskie prawa majątkowe do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.
  2. Teksty składane do publikacji w „Studiach z Prawa Wyznaniowego" nie mogą naruszać praw autorskich osób trzecich. Oryginalność publikacji naukowej autor potwierdza w oświadczeniu składanym w trakcie zgłaszania tekstu oraz w podpisywanej umowie wydawniczej.
  3. Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace (w wersji udostępnionej przez wydawcę) w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych, academia.edu, researchgate.net lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu w niniejszym czasopiśmie.
  4. Za zgodą redakcji opublikowane w czasopiśmie teksty mogą być przedrukowywane w innych publikacjach (ze wskazaniem miejsca ich pierwotnej publikacji). 
  5. Redakcja zapewnia bezpłatny i otwarty dostęp (ang. open access) do całej zawartości czasopisma, zgodnie z definicją otwartego dostępu BOAI (Budapest Open Access Initiative).

Inne teksty tego samego autora